Калейдоскоп цікавинок


Весь світ – це загадка без краю
Запитанням немає кінця…
Але це доти – поки не читаєш,
 А там – все стане на свої місця.
        

                                   Чи відомо тобі? 
1.  Які  кольорові річки є в Україні?

Жовта (басейн Дніпра);

Червона (басейн Сіверського Дінця);

Біла (басейн Західного Бугу);

Чорна (басейни Чорного моря та Дністра);

Руда (басейн Дніпра).



2. Назви яких річок в Україні  мають назви свійських тварин?

Жеребець (басейн Сіверського Дінця);

Бичок (басейни Сіверського Дінця та Дніпра);

Свиня (басейн Західного Бугу);

Куриця (басейн Дніпра);

Бик (басейн Дніпра).



3. Чим відрізняється «гривна»  від «гривні»?

Гривна – це жіноча прикраса у вигляді нашийного обруча із дорогоцінного металу або знак гідності вождя для чоловіків.

Гривня – монета із срібла вагою 205 грамів, яка використовувалась у Київській Русі з ХІ ст. Нині – назва грошової одиниці в Україні.



4. Який знак сучасної української символіки найдавніший?

Це - тризуб. Він відомий ще з VІ–VІІІ ст. як символ влади вождів. У  Київській Русі тризуб став великокнязівським знаком. Вперше його викарбував Князь Святослав на своїй печатці. За часів правління Володимира Великого тризуб карбували на срібних монетах.



5. Скільки років українському букварю?

Перший український буквар був виданий у Львові друкарем Іваном Федоровим у 1574 році.



6.  Де і хто створив першу у світі демократичну Конституцію?

Автором першої у світі демократичної Конституції був гетьман України Пилип Орлик. Документ був прийнятий у квітні 1710 року та мав назву «Конституція прав і свобод Запорозького Війська».


Любий друже! 
Якщо тобі складно було відповідати на ці запитання, звертайся до нашої бібліотеки, де на тебе чекає багато цікавих книжок про нашу рідну Україну.



Цікавинки про Україну: Україна незвичайна
 
 1. Одна з відомих в світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На Youtube різних виконань «Щедрика» набирають мільйони переглядів.

2. Українець Микола Сядрістий, хоч і не «лівша», але підкував блоху, прямо як в казці. Блоху можна побачити в Київському музеї мініатюр.

3. На Україні, в містечку
Рахове, в оточенні живописних Карпат, знаходиться географічний центр Європи.


4. Найдовша печера на Україні носить назву "Оптимістична" і знаходиться на Поділлі - гіпсова печера на глибині 20м, що тянеться на 216 км. Це найдовша гіпсова печера в світі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

5. Перша гасова лампа винайдена у Львові в 1853 р. і в цьому ж році в одному з Львівських госпіталів була проведена перша операція при гасовій лампі.
6. Український духовий інструмент
"Трембіта"- найдовший музичний духовий інструмент  в світі.

Різні цікавинки про незвичайну країну, де ми живемо, пропонуємо читачам у нашій бібліотеці!

 Цікаві факти про українську мову:
1. Українська входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою  (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.

2. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.

3. Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі, і за кількістю носіїв займає 26-те місце в світі.


4. Кілька фактів про паліндроми (слово, словосполучення  чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються). 
В українській мові є лише два семибуквених паліндроми: «ротатор» і «тартрат». А до найдовших фраз паліндромів належить «Я несу гусеня».

5. Дослідники доводять, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, джерела якої дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.

Пізнавайте, читайте, любіть, бережіть рідну мову!

Немає коментарів:

Дописати коментар